Το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης ταξιδεύει στην Ξάνθη

29.03.2016 ()
Το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης ταξιδεύει στην Ξάνθη

Από την Κυριακή 3 έως και το Σάββατο 9 Απριλίου 2016
[18.00] στο Λαογραφικό & Ιστορικό Μουσείο Ξάνθης
Το Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης & οι παραγωγοί των ταινιών μας δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο μέρος του.
Για όσους από εμάς είναι δύσκολο να βρεθούμε στη Θεσσαλονίκη, σ’ αυτή την γιορτή των ντοκιμαντέρ, η κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ παρουσιάζει 34 ταινίες δίνοντας μας τη δυνατότητα να δούμε όσες περισσότερες μπορεί ο καθένας και ζώντας μέρος αυτής της γιορτής.

Σχετικά με το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
Το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης πραγματοποιείται κάθε Μάρτιο στη Θεσσαλονίκη από το 1999. H γιορτή, της ανήσυχης, σε διαρκή αναμόρφωση και εγρήγορση, τέχνης του ντοκιμαντέρ, παρουσιάζει τις εικόνες εκείνες της κοινωνικής, ιστορικής, πολιτικής και, πάνω από όλα, ανθρώπινης πραγματικότητας του νέου αιώνα, που λειτουργούν ως εφαλτήριο για περιπετειώδεις κινηματογραφικές περιπλανήσεις.
Η κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ πιστή στο ραντεβού φιλοξενεί και φέτος ταινίες Ελλήνων δημιουργών.
Πληροφορίες : Κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ Ξάνθης – τηλ. 25410 25421

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΚΥΡΙΑΚΗ 3 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 – 21.15
•    18:00- 18:25 Αόρατες διαδρομές /Γιάννα Δελατόλα (24')
•    18:30-19:55 Guardians of the Aegean / Όμηρος Ευαγγελινός (83')
•    20:00-21:05 Η Αθήνα από κάτω – Το ντοκιμαντέρ των νεόπτωχων / Τάκης Μπαρδάκος (62')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15-21:50 Ερατοσθένης, η κινητή βιβλιοθήκη / Κώστας Βάκκας (34')
•    21:55-23:30 Σκιά στην ψυχή / Δημήτρης Πλιάγκος, Μάριος Πολυζωγόπουλος (95')

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 21.15
•    18:00-18:45 Long Dive Μακροβούτι/ Ιρίνα Μπόικο (43')
•    18:45-19:55 LUDLOW, Οι Έλληνες στους πολέμους του άνθρακα / Λεωνίδας Βαρδαρός (70')
•    20:00-21:05 Λευκά βήματα / Mιχαήλ Βιτωράκης, Σωτήρης Κάππος (61')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15-22:25 Ρωµιοί αρχιτέκτονες της Πόλης /Γρηγόρης Οικονοµίδης (68')
•    22:30-23:30 Deconstructing Interruption / Στέλιος Μωραϊτίδης (60')

ΤΡΙΤΗ 5 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 21.15
•    18:00-18:25 Γιαννούλης Χαλεπάς: Tο πορτρέτο ενός γλύπτη / Βύρωνας Ντόλας (23')
•    18:30-19:45 Tériade / Σίμος Κορεξενίδης (75')
•    20:00-21:10 Ο τερματισμός / Ελιάνα Αμπραβανέλ (70')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15-21:45 Μετέωροι άνθρωποι / Στρατής Βογιατζής, Θέκλα Μαλάμου (28')
•    21:45-22:15 Μια μέρα με τον Έβο Μοράλες. /Ιάσων Πιπίνης (30')
•    21:50-23:10 Στο κέντρο του κύκλου /Ορφέας Περετζής (78')

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 19.40
•    18:00-19:10 25 Χρόνια Χωρίς Σύνορα – The Untold Stories. / Γιάννης Μαυρογένης (69')
•    19:20-19:40 Σημαίες οι φοβερές της λευτεριάς / Τάκης Σακελλαρίου (17')

20:00 Διάλεξη Θέματα Νεότερης Ιστορίας -Μάχη των Οχυρών Οχυρά Εχίνου- Νυμφαίας (6 Απριλίου 1941).
ΠΕΜΠΤΗ 7 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 21.15
•    18:00-19:25 Τα σημάδια του ουρανού. / Μάρω Αναστοπούλου (86')
•    19:30-19:55 Χασάν. / Κάκια Γκουδίνα (23')
•    20:00-21:05 FACK MSUV/ Το μουσείο ως κοινό / και το κοινό ως μουσείο /Στέφανος Μονδέλος (65')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15-22:15 Η δεύτερη ευκαιρία / Μενέλαος Καραμαγγιώλης (61')
•    22:20-23:15 Εγώ... το πρόβλημα. / Αλέξανδρος Μάρκου (53')

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 21.15
•    18:00-18:30 Μάνες και κόρες / Mothers and Daughters / Μαρία Νικολάου (28')
•    19:00-20:15 Μόνος ή Αλληλέγγυος; /Χρύσα Τζελέπη, Άκης Κερσανίδης (73')
•    20:20-21:15 «Καλημέρα γειτόνισσα…» / Τάνια Χατζηγεωργίου (59')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15-21:45 Το πεδίον του Άρεως, η γιαγιά Νισά και ο Αλή /Άγγ. Κοβότσος, Αννέτα Παπαθανασίου, Αντ. Τολάκης (27')
•    21:45-23:35 Ο Βυσσινόκηπος, ο Μίκυ Μάους και ο Νίκος Καραθάνος. / Ηλίας Γιαννακάκης (110')

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 Απριλίου 2016
ΖΩΝΗ Α 18.00 - 21.15
•    18:00-19:20 Το φως πυκνώνει / Λυδία Κώνστα (76')
•    19:30-21:05 Το μέσα φως / Σταύρος Ψυλλάκης (92')
ΖΩΝΗ Β 21.15 -
•    21:15 21:50 Νέα Ζωή. / Αλεξία Τσαγκάρη (40')
•    22:00-23:15 Φίλος μου ο Larry Gus./ Βασίλης Κατσούπης (72')

Κινηματογραφική Λέσχη & Εργαστήρι κινηματογράφου
Από τις παλαιότερες στην Ελλάδα,(1971) με πλούσιο πρόγραμμα σε κινηματογραφικά αφιερώματα. Οι συνεργασίες της με άλλα φεστιβάλ και λέσχες φέρνουν νέους δημιουργούς στην πόλη και δίνουν το βήμα σε νέους κινηματογραφιστές. Ακόμη συμμετέχει σε παραγωγές που γίνονται στην Ξάνθη και οργανώνει μαθήματα, σεμινάρια και παραγωγές.
Η κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ συνεργάζεται με φορείς και Φεστιβάλ και παρουσιάζει στην Ξάνθη: Φεστιβάλ Γερμανόφωνου κινηματογράφου / Anim fest στην Ξάνθη / Φεστιβάλ Ισπανόφωνου κινηματογράφου / Φεστιβάλ Αμερικανικού κινηματογράφου/ Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης / Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης / Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
* Προβάλει περισσότερες από 100 ταινίες (100 περίπου μέρες προβολών) στο νομό.

Εκδηλωσεις

Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 

Φιλοπρόοδη Ένωση Ξάνθης, Αντίκα 7, 67100 Ξάνθη
T. +30 254 102 5421 F. +30 254 102 5421

Δημιουργία: Starfish & tariqante